Predictor

YUMURTLAMA

Hamile kalmaya çalışıyorsanız, yumurtlama zamanınızı bilmek yararlı olur, bu yüzden ay içinde en doğurgan olduğunuz günlerde cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Adet döngüsünün ortalarında yumurtalıktan bir yumurta salınır ve bu yumurta fallop tüpü boyunca ilerler; bu olay yumurtlama olarak bilinir. Kadınların çoğunda yumurtlama ile bir sonraki adet döneminin başlangıcı arasında 12 ila 16 gün vardır.

28 günlük düzenli bir döngüye sahip kadınlar büyük olasılıkla yaklaşık 14. günde yumurtlarlar. Sizin döngünüz bundan daha uzun sürüyorsa; örneğin 35 günse, 19. ila 25. günler arasında doğurgan olma olasılığınız yüksektir. 23 günlük daha kısa bir döngüye sahipseniz, 7. ila 13. günler arasında yumurtlayabilirsiniz.

Bir yumurta tamamen olgunlaşana ve fallop tüplerinden aşağı ilerleyene kadar luteinizan hormonunda (LH) ani bir artış olur. Yumurtlama normal koşullarda ‘LH pikinden’ 24 ila 36 saat sonra gerçekleşir. LH piki en doğurgan günlerin Predictor® ile saptanması için en ideal göstergedir.

Bir yumurta yumurtlamadan sonra 24 saate kadar canlı kalabilir. Bu süre zarfında hamileliğin gerçekleşmesi için sperm yumurtayla birleşerek onu döllemelidir. Aslında tam da yumurtlama gününde cinsel ilişkiye girmeniz gerekmez, sperm cinsel ilişkiden sonra fallop tüplerinde 3 ila 5 gün canlı kalabilir ve yumurta yumurtalıktan salındığında onu hala dölleyebilir.

Bu, yumurtlamadan önceki günlerde ve yumurtlama gününde cinsel ilişkiye girmeniz halinde hamile kalma olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Her kadın farklı olduğu için bebek sahibi olma çalışmalarına başladığınızda vücudunuzu tanıyor olmanız ve adet döngünüzü biliyor olmanız önemlidir. ‘Vücudunuzu tanıyın’ bölümünde bununla ilgili daha fazla bilgiye ulaşacaksınız.

 
  1. Endometriyum

  2. İmplantasyon (Aşılanma)

  3. Over stoku

  4. Foliküllerin gelişimi

  5. Yumurtlama

  6. Döllenme

  7. Ovidukt

Hamile kaldığımı nasıl öngörebilirim?

Takvimi takip edin

Her ay adet gördüğünüz günü takvimde işaretleyin. Ayrıca her adetin sürdüğü gün sayısını kaydedin. Yumurtlama en yüksek ihtimalle adet döngünüzün ortasındaki gün gerçekleşir. Eğer istikrarlı bir 28 günlük döngüye sahipseniz, örneğin, yumurtlama muhtemelen son adetinizin başladığı günden yaklaşık 14 gün sonra başlayacağı için doğurgan olduğunuz günleri hesaplayabilirsiniz.

Bazal vücut sıcaklığınızı takip edin

Yumurtlama, tamamen dinlenme halindeki vücut sıcaklığı olarak tanımlanabilecek bazal vücut sıcaklığınızda hafif bir artışa sebep olur. Bazal vücut sıcaklığınızı izlemek için yataktan kalkmadan önce her sabah sıcaklığınızı ölçün ve okuduğunuz değeri not alın. En doğurgan olduğunuz dönem vücut sıcaklığınız yükselmeye başlamadan önceki iki veya üç gün olacaktır. Bu sıcaklık artışı bir dereceden az olacağından fark etmesi zordur.

Predictor® Ovulation'ı Deneyin

Predictor® Ovulation doğal yollardan hamile kalma şansınızı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacak doğal bir yöntemdir. Yumurtlamadan önce ürede bulunan Luteinizan Hormonunun (LH) salınımını tespit ederek ay içinde en doğurgan olunan 2 günü öngörür.

Predictor® Ovulation hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

EN HIZLI HAMİLELİK TESPİTİ YENİ ÜRÜN
YELPAZESİ
HAMİLE
KALMAYA ÇALIŞIRKEN
HAMİLE KALMA