SORULARINIZ

Son adet ne anlama gelir: Adetin ilk günü mü, son günü mü?

Son adet görme tarihiniz sorulduğunda adetin başladığı tarih, yani kanamanın ilk günü kastediliyordur. Bu, adet döngünüzün ilk günüdür.

Yumurtlamadan bir iki gün sonra hamile kalabilir misiniz?

Yumurta sağlam olduğu sürece hamile kalabilirsiniz. Ancak yumurta en fazla yaklaşık 24 saat hayatta kalır.

Adet döngüm saat kadar düzenli. Bu, her ay aynı günde yumurtladığım anlamına mı gelir?

Muhtemelen her ay, bir iki günlük oynamayla, aynı günde yumurtluyorsunuz.

Hap almayı bıraktım, hemen yumurtlayabilecek miyim?

Uzun süre doğum kontrol hapı kullanılması yumurtlamanın uzun zaman alacağı anlamına gelmez. Hapı kestikten hemen sonra yumurtlayabilirsiniz.

İçkiyi ve/veya sigarayı hamile kalmadan ne kadar zaman önce bırakmalıyım?

Hamile kalmak istiyorsanız içki ve sigarayı derhal bırakmanız iyi olacaktır. Sigara, alkol tüketimi ve ilaçlar döllenmeyi engeller. Ayrıca genellikle, hamile kaldığınızı öğrendiğiniz zaman zaten çoktan iki haftalık hamilesinizdir. Embriyonun gelişimi için hayati önem taşıyan şey kesinlikle bu iki haftadır.

Bebek yapmaya çalışıyoruz ve yakın zamanda vücut sıcaklığımı ölçmeye başladım. Ama vücut sıcaklığındaki farklılıkların ne olduğunu bilmiyorum, lütfen açıklayabilir misiniz?

Adetinizin ilk günü adet döngünüzün ilk gününe karşılık gelir. Vücut sıcaklığınızı ölçmeye bu gün başlamalısınız. Normal yumurtladığınızı varsayarak, 11 ila 13. günde sıcaklığınızın 0.2 dereceden fazla yükseleceğini ve ardından düşeceğini göreceksiniz. Bu, yumurtlamanın gerçekleştiğini gösterir. Ölçümü her gün aynı noktada yapmaya dikkat edin. Ölçüm sabah uyanır uyanmaz yapacağınız ilk iş olmalıdır.

Servikal mukus gözlemi en doğurgan günlerimi tahmin etmeme nasıl yardımcı olur?

Adet döngünüz sırasında ürettiğiniz servikal mukus türü ve miktarı değişir. Yumurtlamaya yakın, akıntılar artar ve mukus incelir, esnekleşir ve berraklaşır. Bu, yüksek hamilelik olasılığına işaret eder.

Doğumdan sonra adet görmediğiniz için yumurtlayıp yumurtlamadığınız kesin değildir. Geciktiyseniz hamilelik testi yaptırmadan önce iki-üç hafta beklemenizi öneririm. Adetleriniz tekrar başladıysa hamile değilsinizdir. Tekrar almaya başladığınız hap, ancak ikinci pakette etkisini göstermeye başlayacaktır. O zamana kadar ilave önlemler alın!

Dokuz hafta önce bir oğlum oldu. Sekiz hafta sonra eşimle korunmasız seks yaptık. Tekrar hamile kalmaktan korkuyorum. Cinsel ilişkiden iki gün sonra tekrar hap almaya başladım. Hamilelik testini ne zaman yapabilirim?

Doğumdan sonra adet görmediğiniz için yumurtlayıp yumurtlamadığınız kesin değildir. Geciktiyseniz hamilelik testi yaptırmadan önce iki-üç hafta beklemenizi öneririm. Adetleriniz tekrar başladıysa hamile değilsinizdir. Tekrar almaya başladığınız hap, ancak ikinci pakette etkisini göstermeye başlayacaktır. O zamana kadar ilave önlemler alın!

Eşimle birkaç aydır çocuk yapmaya çalışıyoruz. Bugün tam olarak bir hafta geciktim. Son üç aydır vücut sıcaklığımı ölçüyorum. Geçen hafta 37 °C idi. Aynı zamanda karın ağrısı çekiyorum. Acaba hamile kalmış ve rahmim üretime başlamış olabilir mi? Testi henüz yaptırmadım, çünkü bir hayal kırıklığı daha yaşamaktan korkuyorum.

Bu durumda emin olmak için test yaptırmak iyi olacaktır. Tanımladığınız semptomlarla beraber 37 derece vücut sıcaklığı, hamile olduğunuza inanmanızı sağlayabilir. Ancak bunu sadece test doğrulayacaktır. İyi şanslar!

İki yıllık çalışmanın ardından hâlâ hamile kalmadım. Ne yapmalıyım?

Ne zaman yumurtladığınızı öğrenmek için yumurtlama testi yaptırın. Adetinizin ilk günü adet döngünüzün ilk gününe karşılık gelir. Genellikle, yumurtlama 11 ila 13 gün sonra gerçekleşerek doğurgan olduğunuz döneme işaret eder. Yumurtlamıyorsanız veya bir düzensizlik varsa jinekoloğunuza danışın. Hiçbir durumda paniğe kapılmayın ve doktorunuza danışın.

EN HIZLI HAMİLELİK TESPİTİ YENİ ÜRÜN
YELPAZESİ
HAMİLE
KALMAYA ÇALIŞIRKEN
HAMİLE KALMA