Predictor

DOĞURGANLIK SORUNLARI

Bebek sahibi olmaya çalışmak yaşamınızın en heyecanlı zamanlarından biridir. Çalışmalara başladığınızda muhtemelen olabildiğince çabuk olmasınız istersiniz. Ancak bazen beklenenden daha uzun sürer. Doğurganlık sorunları bunun altında yatan sebeplerden biri olabilir.

Ya beklenenden daha uzun sürerse?

Bebek sahibi olmaya çalışırken bunun olabildiğince hızlı gerçekleşmesini istersiniz; ancak her şey sorunsuz işlese bile hamile kalmanın zamana ve şansa bağlı olduğunu hatırlayın. Sağlıklı çiftlerin çoğunda, bebek sahibi olmaya çalıştıkları bir yıllık süre içinde hamilelik gerçekleşir.

Beklenenden daha uzun sürerse, üzüntü, stres ve endişe hissetmeniz tamamen doğaldır. Beklemek ilişkiniz üzerinde baskı oluşturabilir ancak bunda birlikte olduğunuzu ve suçun kimsede olmadığını hatırlayın. Korkularınız veya hayal kırıklıklarınızı konuşarak ve sorunlarla birlikte yüzleşerek daha güçlü bir çift haline geleceksiniz. Yardım almak pes etmek anlamına gelmez, neyin yanlış olabileceğini araştıracak kadar cesur olduğunuz anlamına gelir.

Sorun daha çok çiftlerden hangisindedir?

Doğum kontrolün zorlukları kadınları olduğu kadar erkekleri de etkileyebilir: Bunun %36'sı kadınlara, %35'i erkeklere, %16'sı her ikisine de atfedilebilir ve %13'ü bilinmemektedir. Eşlerden her ikisinin de doğru hareket biçimini belirlemek üzere incelenmesi önemlidir.

 

 

Kadınlarda kısırlığın ana sebepleri nelerdir?

Kadınların kısırlık sorunlarının çoğunluğu hormonal veya yumurtlama sorunlarından kaynaklanır. Yumurtalık rezervi (yumurtalıkların yumurtlama kapasitesi) yaş, erken menapoz veya beyindeki önemli kimyasalları düzenleyen oldukça karmaşık bir yapı olan hipotalamusun işlev bozukluğu gibi bir dizi nedenden dolayı düşük seviyede olabilir.

Erkeklerde kısırlığın ana sebepleri nelerdir?

Erkeklerin kısırlık sorunlarının ana sebebi sperm sayısının az olmasından kaynaklanan sperm kalitesinin düşük olmasıdır. Bu, bir spermin yumurtayı dölleyebilme şansını azaltacak şekilde, olması gereken miktarda spermin olmaması anlamına gelir. Sigara ve alkol kullanımı ile çok dar iç çamaşırı giymek (bol boxer şortlar en iyisidir) veya sıcak suda banyo yapmak gibi sıcağa maruz kalmak sperm kalitesini etkileyebilir.

Eşimi bu konuya nasıl dahil edebilirim?

Yüzleşilmesi gereken kısırlık sorunları varsa, bunlarla bir çift olarak ilgilenmek önemlidir. Bazı erkekler bu konuyu konuşmaktan rahatsızlık duyabilir ve sorunun kendilerinden kaynaklanması ihtimaline karşı doğurganlık testi yaptırmak konusunda isteksiz olabilirler. Durumun böyle olduğunu düşünüyorsanız, eşinizin kendine güveni söz konusu olduğunda dikkatli davranın ve bunun her iki taraf için de bir ‘kusur’ olmadığına onu ikna edin. Sizin de kuşkusuz güvensizlikleriniz ve kaygılarınız vardır; bunları onunla paylaşırsanız eşiniz de kendi hislerini size açabilir. Son olarak eşinizin kendisini olanların bir parçası olarak hissetmesini sağlayın. Her şeyi mümkün olduğunca birlikte öğrenin ve onu karar alma sürecinin her aşamasına dahil edin.

Ne zaman yardım almalıyım?

Yaş ilerledikçe doğurganlıkla birlikte tedavi başarı oranları da azalır. Tıbbi tavsiye almanız gerekirse, bu kararı ertelememek önemlidir.

 

Evde yapabileceğim doğurganlık testleri var mı?

Bir sorun olabileceğini düşünüyor, ancak hekime gitmek istemiyorsanız, evde doğurganlık testi yapmanız mümkündür. Kadın ve erkek doğurganlığının ana sebeplerini ölçen kendin yap test setlerini yerel eczanenizden alabilirsiniz. Bu testler bir soruna işaret ederse, size daha farklı doğurganlık testleri verebilecek veya tavsiyede bulunabilecek aile hekiminize danışmaya değer.

Hamileliğin gerçekleşmesine yardımcı olacak seçenekler nelerdir?

Modern ilaçlar doğurganlık sorunlarını çözmeye yardımcı çeşitli tedaviler sunar. IVF gibi destekli üreme tedavileri bir seçenek olabilirken, yapmanız gereken tek şey basitçe ağız yoluyla ilaç alımı veya hormon tedavisi olabilir.

EN HIZLI HAMİLELİK TESPİTİ YENİ ÜRÜN
YELPAZESİ
HAMİLE
KALMAYA ÇALIŞIRKEN
HAMİLE KALMA