Predictor

İPUÇLARI VE PÜF NOKTALARI

Hamilelik sırasında bazı büyük değişimler geçireceksiniz ve sadece karnınızın büyümesinden de bahsetmiyoruz! Duygularınız, sağlığınız, uyku düzeniniz ve ilişkileriniz de farklılık gösterebilir, bu yüzden bir sürü sorunuzun ve kaygınızın olması çok doğaldır. İşte size yararlı olabilecek birkaç ipucu.

İlaç Kullanma

Örneğin akne, migren veya grip için ilaç kullanmayı düşünüyorsanız, bazı ilaçların hamilelikte alınmaması gerektiği için öncelikle hekiminize veya eczacınıza başvurun.

Mide Bulantısı

Miden bulantısından rahatsızsanız, şu ipuçları yararlı olabilir:

  • Gün boyunca küçük porsiyonlar halinde hafif yiyecekler yiyin.
  • Öğünler arasında atıştırmalıklar yerine sıvı alın.
  • Rahat kıyafetler giyin.
  • Kahvaltınızı yatakta yapın. Sabahları yataktan yavaşça kalkın.
  • Baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durun.

Dişlerinizi Fırçalayın

Hamilelik hormonları yanıtlanması gereken pek çok soruyu da beraberinde getirir. Hormonlar dişetlerinizin şişmesine, iltihap kapmasına ve daha kolay kanamasına yol açabildiği gibi ağzınızı bakteri ve plağa karşı savunmasız bırakabilir. Yumuşak bir diş fırçasıyla dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın ve dişçinizden dişlerinizi temizleyip parlatmasını isteyin.

Horlama

Hamileyken horlamaya başlarsanız şaşırmayın. Bunun sebebi burun mukoza zarının kalınlaşmaya başlaması ve vücudunuzun normalden daha fazla sıvı taşıması gerçeğidir. Horlamanız sorun yaratıyorsa, eşinize kulak tıkacı alın!

Cinsellik ve Hamilelik

Hamileliğiniz boyunca rahat hissettiğiniz sürece cinsel ilişkiye girmeniz güvenlidir. Bazı kadınlar libidolarının arttığını hissederler, kuşkusuz ki bunun sebebi vücudunuzda daha fazla kanın dolaşmasıdır! Orgazm sırasında veya sonrasında alt karın bölgenizde rahatsızlık hissediyorsanız, bu normaldir ve bebek açısından risk oluşturmaz. Uzmanlar bunun rahimdeki bağ dokularının gerilmesinden veya rahmin kendinden kaynaklandığına inanırlar. Hiçbir koşulda telaşlanmanıza gerek yoktur ve bütün kadınlar bu rahatsızlığı yaşamazlar.

İsim belirleme

Bebeğiniz için isim belirlemek büyük bir sorumluluktur ve ayrıca oldukça eğlencelidir. Aklınıza isim gelmiyorsa, popüler isimleri sıralayan internet sitelerine göz gezdirin veya filmlerdeki ve TV programlarındaki jeneriklere bir bakın. Bazen çok orijinal isimlerle karşılaşabilirsiniz.

Soğuk algınlığınız mı var?

Soğuk algınlığı mı yoksa grip mi geçiriyorsunuz? Telaşlanmayın. Bebeğiniz bundan etkilenmeyecektir. Plasenta virüslerin içeri girmesini engeller. Ancak ateşiniz varsa bebeğiniz muhtemelen etkilerini hissedecektir, bu yüzden aile hekiminize danışmaktan çekinmeyin. Birçok ilacın hamilelikte alınamayacağını hatırlayın, eczacınız veya doktorunuz tavsiyede bulunacaktır.

EN HIZLI HAMİLELİK TESPİTİ YENİ ÜRÜN
YELPAZESİ
HAMİLE
KALMAYA ÇALIŞIRKEN
HAMİLE KALMA