SORULARINIZ

Hamileliğin ilk belirtileri nelerdir?

Hamileliğin en belirgin işareti adet görmemektir (Amenore). hamileliğin başındaki yaygın semptomlar bulantı (özellikle sabahları), yorgunluk ve hassas göğüslerdir.

HAMİLE kaldıktan kaç gün sonra HAMİLElik semptomları ortaya çıkar?

Hamilelik semptomları her kadında farklı aşamalarda ortaya çıkmaya başlar. Bu semptomlar, hamilelik hormonu hCG'den kaynaklanır. Bazı kadınlar, belli konsantrasyonlarda diğerlerinden daha fazla tepki verir. Sizde semptomların hiçbirinin olmaması, hamile olmadığınız anlamına gelmeyebilir.

Bebeğin hareketini ne zaman hissetmeye başlayabilirim?

Bu ilk hamileliğinizse, bu hisse aşina olmadığınız için bebeğinizin hareket ettiğini hemen anlamayabilirsiniz; çoğu kadın bunu hafif kanat çırpma hareketi olarak tanımlamaktadır. İlk hamileliğinizde muhtemelen 18 ila 20. haftalarda bir şeyler fark etmeye başlarsınız. Sonraki hamileliklerde, belirtileri bildiğinizden ilk hareketler daha erken, 15 ila 18. haftalar civarında hissedilebilir.

Doğum zamanını nasıl hesaplayabilirim?

Son adetinizin ilk gününü alın, üç ay geri sayın ve yedi gün ekleyin. Örneğin son adetiniz 1 Ocak 2014'te başladıysa, yaklaşık doğum zamanı 8 Ekim 2014'tür (yaklaşık 40 hafta sonrası).

Hamileyken egzersiz yapabilir miyim?

Hamilelikte ne kadar hareket ederseniz, vücudunuzdaki değişikliğe alışmanız o kadar kolay olur. Egzersiz size ekstra enerji verir ve dayanıklılığınızı ve kas gücünüzü artırarak vücudunuzu doğuma hazırlar. Ayrıca doğum sonrası eski halinize dönmenizi kolaylaştırır. Kendinizi rahat hissettiğiniz sürece normal günlük fiziksel aktivitenize devam edin ve gerektiğinde duruma uyarlayın. Temas sporları ve ekstrem sporlardan kaçının.

Toksoplazma nedir ve nasıl kaçınabilirim?

Toksoplazma, Toxoplasma gondii denen tek hücreli bir parazitin neden olduğu bir enfeksiyondur. Enfeksiyon sağlıklı bağışıklık sistemine sahip kişilerde genellikle hafif, semptomsuz bir hastalığa yol açsa da, parazit plasenta ile bebeğinize bulaşabileceği için hamilelikte risklidir. Uzmanlar çoğu enfeksiyonun çiğ veya az pişmiş enfekte et yemekten, yıkanmamış kontamine ürün yemekten, kontamine su içmekten veya kontamine toprağa, kedi kumuna veya ete dokunduktan sonra ağız, burun veya gözlere dokunmaktan kaynaklandığını düşünmektedir.

Evde kedi varsa ne yapacağım?

Kediniz parazitle kontamine olmuş bir yiyecek yerse veya kontamine toprakla temas ederse enfekte olabilir. Dolayısıyla toksoplazma, evden dışarı çıkmayan kedilerde nadir görülür. Hastalıkla enfekte olmayı önlemek için aileden birine kedinin kumunu temizlemesini rica edin veya kendiniz yapmak zorundaysanız tek kullanımlık eldiven takın ve elinizi derhal yıkayın.

Hamilelikten önce günde 1 pakete yakın sigara içiyordum ama bunu günde 2-3 sigaraya indirmeyi başardım ...yine de çok mu?

Evet, hamilelik sırasında sigara içerseniz, bebeğiniz nikotin, karbon monoksit veya katran gibi tehlikeli kimyasallara maruz kalır. Bu kimyasallar bebeğinizin aldığı oksijen miktarını azaltarak akciğerlerine hasar verebilir. Çalışmalar, hamilelikte sigara içmenin hamilelik komplikasyonları, erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek, ölü doğum veya ani bebek ölümü sendromu risklerini artırdığını göstermiştir. Sigarayı bırakmakta zorlanıyorsanız yardım veya tıbbi destek alın.

Hamilelikte ne zamana kadar çalışabilirim?

Normal bir hamilelik geçiren sağlıklı bir kadınsanız ve güvenli bir ortamda çalışıyorsanız, doğum zamanına veya buna yakın bir zamana kadar çalışmaya devam edebilirsiniz. Ancak işiniz sürekli veya ağır kaldırmayı, uzun süre ayakta kalmayı veya zararlı maddelere maruz kalmayı gerektiriyorsa, hamileliğiniz sırasında görevinizi değiştirmeniz veya izne erken çıkmanız gerekebilir. Doktorunuzun tavsiyesini sorun.

Hamilelikte cinsel ilişkiye girebilir miyim? Evet ise, ne zamana kadar?

Siz ve partneriniz rahat olduğu sürece cinsel ilişkiye devam edebilirsiniz.

EN HIZLI HAMİLELİK TESPİTİ YENİ ÜRÜN
YELPAZESİ
HAMİLE
KALMAYA ÇALIŞIRKEN
HAMİLE KALMA