FAQ

HAMİLE KALMAYA ÇALIŞIRKEN

Son adet ne anlama gelir: Adetin ilk günü mü, son günü mü?

Son adet görme tarihiniz sorulduğunda adetin başladığı tarih, yani kanamanın ilk günü kastediliyordur. Bu, adet döngünüzün ilk günüdür.

Yumurtlamadan bir iki gün sonra hamile kalabilir misiniz?

Yumurta sağlam olduğu sürece hamile kalabilirsiniz. Ancak yumurta en fazla yaklaşık 24 saat hayatta kalır.

Adet döngüm saat kadar düzenli. Bu, her ay aynı günde yumurtladığım anlamına mı gelir?

Muhtemelen her ay, bir iki günlük oynamayla, aynı günde yumurtluyorsunuz.

Hap almayı bıraktım, hemen yumurtlayabilecek miyim?

Uzun süre doğum kontrol hapı kullanılması yumurtlamanın uzun zaman alacağı anlamına gelmez. Hapı kestikten hemen sonra yumurtlayabilirsiniz.

İçkiyi ve/veya sigarayı hamile kalmadan ne kadar zaman önce bırakmalıyım?

Hamile kalmak istiyorsanız içki ve sigarayı derhal bırakmanız iyi olacaktır. Sigara, alkol tüketimi ve ilaçlar döllenmeyi engeller. Ayrıca genellikle, hamile kaldığınızı öğrendiğiniz zaman zaten çoktan iki haftalık hamilesinizdir. Embriyonun gelişimi için hayati önem taşıyan şey kesinlikle bu iki haftadır.

Bebek yapmaya çalışıyoruz ve yakın zamanda vücut sıcaklığımı ölçmeye başladım. Ama vücut sıcaklığındaki farklılıkların ne olduğunu bilmiyorum, lütfen açıklayabilir misiniz?

Adetinizin ilk günü adet döngünüzün ilk gününe karşılık gelir. Vücut sıcaklığınızı ölçmeye bu gün başlamalısınız. Normal yumurtladığınızı varsayarak, 11 ila 13. günde sıcaklığınızın 0.2 dereceden fazla yükseleceğini ve ardından düşeceğini göreceksiniz. Bu, yumurtlamanın gerçekleştiğini gösterir. Ölçümü her gün aynı noktada yapmaya dikkat edin. Ölçüm sabah uyanır uyanmaz yapacağınız ilk iş olmalıdır.

Servikal mukus gözlemi en doğurgan günlerimi tahmin etmeme nasıl yardımcı olur?

Adet döngünüz sırasında ürettiğiniz servikal mukus türü ve miktarı değişir. Yumurtlamaya yakın, akıntılar artar ve mukus incelir, esnekleşir ve berraklaşır. Bu, yüksek hamilelik olasılığına işaret eder.

Doğumdan sonra adet görmediğiniz için yumurtlayıp yumurtlamadığınız kesin değildir. Geciktiyseniz hamilelik testi yaptırmadan önce iki-üç hafta beklemenizi öneririm. Adetleriniz tekrar başladıysa hamile değilsinizdir. Tekrar almaya başladığınız hap, ancak ikinci pakette etkisini göstermeye başlayacaktır. O zamana kadar ilave önlemler alın!

Dokuz hafta önce bir oğlum oldu. Sekiz hafta sonra eşimle korunmasız seks yaptık. Tekrar hamile kalmaktan korkuyorum. Cinsel ilişkiden iki gün sonra tekrar hap almaya başladım. Hamilelik testini ne zaman yapabilirim?

Doğumdan sonra adet görmediğiniz için yumurtlayıp yumurtlamadığınız kesin değildir. Geciktiyseniz hamilelik testi yaptırmadan önce iki-üç hafta beklemenizi öneririm. Adetleriniz tekrar başladıysa hamile değilsinizdir. Tekrar almaya başladığınız hap, ancak ikinci pakette etkisini göstermeye başlayacaktır. O zamana kadar ilave önlemler alın!

Eşimle birkaç aydır çocuk yapmaya çalışıyoruz. Bugün tam olarak bir hafta geciktim. Son üç aydır vücut sıcaklığımı ölçüyorum. Geçen hafta 37 °C idi. Aynı zamanda karın ağrısı çekiyorum. Acaba hamile kalmış ve rahmim üretime başlamış olabilir mi? Testi henüz yaptırmadım, çünkü bir hayal kırıklığı daha yaşamaktan korkuyorum.

Bu durumda emin olmak için test yaptırmak iyi olacaktır. Tanımladığınız semptomlarla beraber 37 derece vücut sıcaklığı, hamile olduğunuza inanmanızı sağlayabilir. Ancak bunu sadece test doğrulayacaktır. İyi şanslar!

İki yıllık çalışmanın ardından hâlâ hamile kalmadım. Ne yapmalıyım?

Ne zaman yumurtladığınızı öğrenmek için yumurtlama testi yaptırın. Adetinizin ilk günü adet döngünüzün ilk gününe karşılık gelir. Genellikle, yumurtlama 11 ila 13 gün sonra gerçekleşerek doğurgan olduğunuz döneme işaret eder. Yumurtlamıyorsanız veya bir düzensizlik varsa jinekoloğunuza danışın. Hiçbir durumda paniğe kapılmayın ve doktorunuza danışın.

HAMİLE KALMA

Hamileliğin ilk belirtileri nelerdir?

Hamileliğin en belirgin işareti adet görmemektir (Amenore). hamileliğin başındaki yaygın semptomlar bulantı (özellikle sabahları), yorgunluk ve hassas göğüslerdir.

HAMİLE kaldıktan kaç gün sonra HAMİLElik semptomları ortaya çıkar?

Hamilelik semptomları her kadında farklı aşamalarda ortaya çıkmaya başlar. Bu semptomlar, hamilelik hormonu hCG'den kaynaklanır. Bazı kadınlar, belli konsantrasyonlarda diğerlerinden daha fazla tepki verir. Sizde semptomların hiçbirinin olmaması, hamile olmadığınız anlamına gelmeyebilir.

Bebeğin hareketini ne zaman hissetmeye başlayabilirim?

Bu ilk hamileliğinizse, bu hisse aşina olmadığınız için bebeğinizin hareket ettiğini hemen anlamayabilirsiniz; çoğu kadın bunu hafif kanat çırpma hareketi olarak tanımlamaktadır. İlk hamileliğinizde muhtemelen 18 ila 20. haftalarda bir şeyler fark etmeye başlarsınız. Sonraki hamileliklerde, belirtileri bildiğinizden ilk hareketler daha erken, 15 ila 18. haftalar civarında hissedilebilir.

Doğum zamanını nasıl hesaplayabilirim?

Son adetinizin ilk gününü alın, üç ay geri sayın ve yedi gün ekleyin. Örneğin son adetiniz 1 Ocak 2014'te başladıysa, yaklaşık doğum zamanı 8 Ekim 2014'tür (yaklaşık 40 hafta sonrası).

Hamileyken egzersiz yapabilir miyim?

Hamilelikte ne kadar hareket ederseniz, vücudunuzdaki değişikliğe alışmanız o kadar kolay olur. Egzersiz size ekstra enerji verir ve dayanıklılığınızı ve kas gücünüzü artırarak vücudunuzu doğuma hazırlar. Ayrıca doğum sonrası eski halinize dönmenizi kolaylaştırır. Kendinizi rahat hissettiğiniz sürece normal günlük fiziksel aktivitenize devam edin ve gerektiğinde duruma uyarlayın. Temas sporları ve ekstrem sporlardan kaçının.

Toksoplazma nedir ve nasıl kaçınabilirim?

Toksoplazma, Toxoplasma gondii denen tek hücreli bir parazitin neden olduğu bir enfeksiyondur. Enfeksiyon sağlıklı bağışıklık sistemine sahip kişilerde genellikle hafif, semptomsuz bir hastalığa yol açsa da, parazit plasenta ile bebeğinize bulaşabileceği için hamilelikte risklidir. Uzmanlar çoğu enfeksiyonun çiğ veya az pişmiş enfekte et yemekten, yıkanmamış kontamine ürün yemekten, kontamine su içmekten veya kontamine toprağa, kedi kumuna veya ete dokunduktan sonra ağız, burun veya gözlere dokunmaktan kaynaklandığını düşünmektedir.

Evde kedi varsa ne yapacağım?

Kediniz parazitle kontamine olmuş bir yiyecek yerse veya kontamine toprakla temas ederse enfekte olabilir. Dolayısıyla toksoplazma, evden dışarı çıkmayan kedilerde nadir görülür. Hastalıkla enfekte olmayı önlemek için aileden birine kedinin kumunu temizlemesini rica edin veya kendiniz yapmak zorundaysanız tek kullanımlık eldiven takın ve elinizi derhal yıkayın.

Hamilelikten önce günde 1 pakete yakın sigara içiyordum ama bunu günde 2-3 sigaraya indirmeyi başardım ...yine de çok mu?

Evet, hamilelik sırasında sigara içerseniz, bebeğiniz nikotin, karbon monoksit veya katran gibi tehlikeli kimyasallara maruz kalır. Bu kimyasallar bebeğinizin aldığı oksijen miktarını azaltarak akciğerlerine hasar verebilir. Çalışmalar, hamilelikte sigara içmenin hamilelik komplikasyonları, erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek, ölü doğum veya ani bebek ölümü sendromu risklerini artırdığını göstermiştir. Sigarayı bırakmakta zorlanıyorsanız yardım veya tıbbi destek alın.

Hamilelikte ne zamana kadar çalışabilirim?

Normal bir hamilelik geçiren sağlıklı bir kadınsanız ve güvenli bir ortamda çalışıyorsanız, doğum zamanına veya buna yakın bir zamana kadar çalışmaya devam edebilirsiniz. Ancak işiniz sürekli veya ağır kaldırmayı, uzun süre ayakta kalmayı veya zararlı maddelere maruz kalmayı gerektiriyorsa, hamileliğiniz sırasında görevinizi değiştirmeniz veya izne erken çıkmanız gerekebilir. Doktorunuzun tavsiyesini sorun.

Hamilelikte cinsel ilişkiye girebilir miyim? Evet ise, ne zamana kadar?

Siz ve partneriniz rahat olduğu sürece cinsel ilişkiye devam edebilirsiniz.

EN HIZLI HAMİLELİK TESPİTİ YENİ ÜRÜN
YELPAZESİ
HAMİLE
KALMAYA ÇALIŞIRKEN
HAMİLE KALMA